dr inż. Sylwia Katarzyna Mikołajczyk

Katedra Genetyki i Hodowli Roślin

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii

Motto: „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,

Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…”

Marek Grechuta

Moje zainteresowania naukowe obejmują haploidyzację zbóż (żyta i pszenicy) z zastosowaniem różnych technik, głównie androgenezy w kulturach pylników i izolowanych mikrospor oraz na drodze eliminacji chromosomów (krzyżowanie żyto x kukurydza). W pracy badawczej skupiam się głównie na wpływie czynników abiotycznych na wydajność androgenezy w kulturach pylników oraz na genetycznym uwarunkowaniu procesu haploidyzacji zbóż. Interesuję się również zastosowaniem metod biotechnologicznych w hodowli roślin w aspekcie skracania cyklu hodowlanego.

Jestem miłośnikiem przyrody zarówno w laboratorium jak i w środowisku naturalnym. Zajmując się zawodowo genetyką roślin, równocześnie prywatnie interesują mnie takie zagadnienia jak społeczny odbiór biotechnologii – szczególnie roślin GMO, eugenika i bezpieczeństwo danych genetycznych.          Prywatnie jestem „molem książkowym”, którego relaksują podróże. Czytam głównie literaturę związaną z historią II Wojny Światowej, reportaże i biografie. Lubię też popularyzację nauki – chętnie biorę udział w festiwalach nauki, nocach naukowców itp. wydarzeniach mających na celu przybliżenie biotechnologii roślin odbiorcom nie związanym z nauką.

Cenię sobie kontakt ze studentami, szczególnie tymi którzy mają swoje pasje. Osobom zainteresowanym tutoringiem chciałabym przekazać swoją fascynację naukami biologicznymi – genetyką roślin oraz umożliwić poszerzenie własnych zainteresowań z zakresu genetyki i kultur tkankowych roślin i pokazać możliwości wykorzystania tej wiedzy w przyszłości.

sylwia.mikolajczyk@up.poznan.pl