Centrum Wsparcia i Rozwoju (CWR) zostało powołane Zarządzeniem nr 14/2020 Rektora UPP z dnia 3 lutego 2020 roku (Zarządzenie nr 014/2020 z dnia 3 lutego 2020 roku | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (puls.edu.pl)) Powstało z inicjatywy prof. dr. hab. Cezarego Mądrzaka, ówczesnego Prorektora ds. studiów oraz grupy specjalistów zatrudnionych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, zajmujących się problematyką psychologiczną i społeczną. Jest wynikiem analizy rosnących potrzeb wspólnoty uniwersyteckiej w zakresie wsparcia jej członków w rozwiązywaniu problemów związanych z rozwojem osobistym i relacjami interpersonalnymi, a także zawodowych związanych z karierą i rynkiem pracy.
Centrum Wsparcia i Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powołane zostało w celu:
- wspierania kandydatów, studentów, absolwentów i pracowników w różnych aspektach ich aktywności związanej z UPP;
- rozwijania umiejętności i kompetencji społecznych studentów i pracowników UPP;
- wspierania studentów w równym dostępie do edukacji;
- stwarzania osobom z niepełnosprawnościami warunków do pełnego udziału w rekrutacji, kształceniu oraz działalności naukowej;
- wspomagania UPP, jego pracowników i studentów poprzez interwencje w sytuacjach trudnych i kryzysowych;
- wspierania UPP w pełnieniu jego misji oraz uczestniczenie w kreowaniu jego pozytywnego wizerunku.
Głównymi obszarami aktywności Centrum są:
- wsparcie psychologiczne, w tym „interwencja kryzysowa” oraz wsparcie indywidualne( zdalny punkt wsparcia CWR);
- aktywność Biura Karier, w tym rozwijanie relacji z pracodawcami, pośrednictwo pracy, organizacja wydarzeń i utrzymywanie kontaktów z absolwentami;
- doradztwo zawodowe i doradztwo w sprawach przedsiębiorczości;
- coaching i rozwój osobisty, w tym coaching umiejętności;
- poprawa dostępności UPP dla osób z niepełnosprawnościami, w tym wdrażanie adaptacji edukacyjnych
Centrum Wsparcia i Rozwoju pozostaje zespołem otwartym, którego zadaniem jest reagowanie na pojawiające się potrzeby w zmieniających się okolicznościach w obszarach aktywności Uniwersytetu. W przypadku zaistnienia takiej konieczności do współpracy z CWR zapraszani są specjaliści, a także studenci, którzy w oparciu o metodę „peer to peer” mogą wspierać swoich rówieśników.
Centrum wspierają i współuczestniczą w jego działaniach Pełnomocnicy Rektora: ds. osób z niepełnosprawnościami, ds. profilaktyki uzależnień, ds. społecznej odpowiedzialności uczelni oraz ds. równego traktowania.
Kilka słów o działalności Centrum Wsparcia i Rozwoju podczas wywiadu 23.06.2022 w Radiu Afera.