Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility | Centrum Wsparcia i Rozwoju

Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie

Wydział Ekonomiczny

Motto: "Bez danych jesteś tylko kolejną osobą z opinią". William Edwards Deaming

Moje zainteresowania naukowe dotyczą funkcjonowania rynków żywnościowych, w szczególności koncentruję się na systemach dystrybucji i współpracy pomiędzy podmiotami rynku z uwzględnieniem podejścia sieciowego. Drugim obszarem badań są zachowania konsumentów oraz ekonomika konsumpcji, np. czynniki podejmowania decyzji, organizacja zaopatrzenia gospodarstw domowych, zrównoważenie konsumpcji żywności. Zagadnienia te wpisują się w ważny nurt badań dotyczących rozwoju zrównoważonego, którego niezbędnym komponentem jest zrównoważona konsumpcja.

Utrzymuję kontakt z praktyką gospodarczą i mediami, wypowiadając się na tematy związane z działaniem rynków żywnościowych. Jestem uczestnikiem i prelegentem na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych. Byłem inicjatorem utworzenia projektu „Rynki żywnościowe” w ramach, którego organizowane są konferencje naukowe dotyczące aktualnych i istotnych kwestii z szeroko rozumianej branży żywnościowej. Ambicją osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest stworzenie platformy wymiany poglądów pomiędzy przedstawicielami świata nauki i praktyki – zbliżenie tych środowisk jest niezwykle cenne i korzystne dla obu stron.

W wolnych chwilach lubię wyjechać z miasta i spędzić czas aktywnie w lesie nad rzeką lub jeziorem.

W pracy dydaktycznej, prócz kwestii merytorycznych, za kluczowy uważam kontakt z drugim człowiekiem i autentyczność.

michal.gazdecki@up.poznan.pl 

Wydział Ekonomiczny

Motto: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” - Henry Ford

Moje obszary zainteresowań badawczych skupiają się na analizie danych, szczególnie w kontekście poziomu życia i konsumpcji w gospodarstwach domowych. W mojej pracy wykorzystuję różnorodne metody statystyczne oraz techniki modelowania matematycznego. Jednocześnie ciągle dążę do rozwoju swoich kompetencji naukowych i dydaktycznych, zarówno na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym.

W wolnym czasie, odnajduję relaks w długich rodzinnych spacerach oraz w podróżach, które pozwalają mi odkrywać różne malownicze zakątki naszej planety. Moja rodzina odgrywa ogromną rolę w moim życiu i jest dla mnie niezwykle ważna.

W pracy dydaktycznej kładę nacisk na zrozumienie potencjału moich studentów, dostosowując metody przekazu i tworząc przyjazną atmosferę do wspólnego, kreatywnego rozwoju. Dla osób z pasją jestem gotowa podjąć wyzwanie i zgłębiać tematy bardziej odległe od moich własnych zainteresowań. Cenię otwarty umysł, kreatywność, zdolność do samodzielnego myślenia oraz gotowość do ciągłego rozwoju.

izabela.kurzawa@up.poznan.pl

Katedra Inżynierii Biosystemów

Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej

Motto: "Nie zmuszę nikogo do tego, aby czegoś się nauczył. Mogę jedynie wzbudzić jego zainteresowanie, aby sam chciał się tego nauczyć"

Prowadzę prace badawcze w zakresie zastosowania spektrometrii bliskiej podczerwieni (NIR) do oceny jakości szeroko pojętych produktów oraz materiałów rolniczych oraz biopaliw. Moje dotychczasowe największe osiągnięcie, to zbudowanie systemu pozwalającego na zastosowanie technologii selektywnego zbioru pszenicy bezpośrednio podczas pracy kombajnu zbożowego. Obecnie pracuję nad zastosowaniem NIR do oceny zasobności stałych nawozów organicznych w makroelementy NPK oraz umożliwieniem wykorzystania tych pomiarów do nawożenia zmienną dawką nawozową (VRA) za pomocą rozrzutnika obornika.

Jeśli chodzi o moje pasje, to zawsze interesowało mnie przywracanie sprawności starym i zepsutym maszynom oraz pojazdom. Od 2020 r. wykorzystuję zdobyte w ten sposób umiejętności do przygotowywania członków polskiej reprezentacji na międzynarodowe konkursy młodych profesjonalistów: EuroSkills oraz WorldSkills. Dotychczas moim największym osiągnięciem w tej dziedzinie jest zajęcie przez Rafała Piechaczka, 3 miejsca w konkurencji Heavy Vehicle Technology, rozegranej podczas zawodów Euroskills 2023.

Od dawna spotykam się z opiniami, że mam dar mówienia w łatwy sposób o trudnych rzeczach i tak właśnie staram się prowadzić wszystkie swoje zajęcia. Uważam, że wyuczone na pamięć definicje, bez ich zrozumienia i powiązania z realnymi zjawiskami, są bezużyteczne. Dlatego staram się tak prowadzić zajęcia, aby słuchacze przede wszystkim zrozumieli zachodzące zjawiska lub zasady działania mechanizmów, których dotyczy tematyka wykładu lub ćwiczeń laboratoryjnych.

miroslaw.czechlowski@up.poznan.pl 

Katedra Budownictwa i Geoinżynierii,

Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej

Motto: "Dziś jest pierwszy dzień reszty twojego życia"

Głównymi kierunkami realizowanych badań naukowych są zagadnienia związane z wymianą gazów szklarniowych pomiędzy ekosystemami leśnymi a atmosferą. Jestem młodym pracownikiem i od czasu doktoratu w swojej pracy analizuję także wpływ różnych zaburzeń- zmian klimatu, ekstremalnych zjawisk pogodowych czy działalności ludzkiej (praktyki stosowane w leśnictwie) na bilans węgla i wody lasów sosnowych. Od 2013 roku zarządzam dwoma stacjami badawczymi w Borach Tucholskich w ramach projektu finansowanego przez Lasy Państwowe.

Prywatnie moje pasje to podróże (głównie pod kątem doznań kulinarnych), taniec i od niedawna szydełkowanie użytkowe. W wolnym czasie najchętniej gotuję albo próbuję kuchni z różnych regionów świata.  Do moich zainteresowań należą również zagadnienia (i praktykowanie) zdrowego żywienia, ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz życia na zasadach „zero waste”.

W pracy dydaktycznej moim priorytetem jest przekazywanie treści w sposób jak najbardziej przystępny dla Studentów- przełożenie teorii na umiejętności praktyczne. Nadrzędnym celem zawsze pozostaje kreacja logicznych połączeń na zasadzie przyczyna-skutek i szukanie analogii w życiu codziennym. Ważnym aspektem jest również budowanie takiej relacji, żeby wytworzyć jak najwięcej spontanicznych interakcji na linii nauczyciel-uczeń oraz pomiędzy Studentami.

klaudia.ziemblinska@up.poznan.pl 

Katedra Entomologii i Fitopatologii Leśnej

Wydział Leśny i Technologii Drewna

Motto: „Nie ma przykazania: utrudniaj sobie życie” Ks. Adam Boniecki

Badania entomologiczne opieram na gruntownej wiedzy taksonomicznej, co automatycznie wyklucza szerokie zainteresowania wszystkimi aspektami życia owadów, a skłania do specjalizacji. Specjalizuję się więc w wybranych rodzinach chrząszczy – są to kornikowate, a także kusakowate – jedna z najliczniejszych gatunkowo rodzin świata zwierzęcego. Poznawanie wszystkich zawiłości biologicznych tych grup owadów wymaga, jak sądzę, nie jednego, a co najmniej trzech wcieleń – z założenia jestem więc entomologiem niespełnionym.

Zainteresowania badawcze koncentruję wokół zagadnień bioróżnorodności, waloryzacji środowisk leśnych z wykorzystaniem zgrupowań i aglomeracji chrząszczy jako biowskaźników oraz aspektów biologicznych i ekologicznych rozwoju owadów w drewnie.

Wolne chwile przeznaczam na bezcelowe wędrówki po lesie, nieodzownie z psem.

Z własnych doświadczeń dydaktycznych mogę polecić każdemu stawianie pytań, diagnozowanie problemów i realizację badań lub eksperymentów z analizą wyników i ich konfrontacją z rzeczywistością. To daje prawdziwą satysfakcję i pozwala dzielić się doświadczeniami i wiedzą.

andrzej.mazur@up.poznan.pl 

Wydział Leśny i Technologii Drewna

Motto: "Nie ma, że się nie da"

W dotychczasowej pracy wiele uwagi poświęciłem naturalnej trwałości drewna, jego degradacji pod wpływem czynników biotycznych i abiotycznych oraz procesom zwiększania jego trwałości poprzez impregnację i modyfikację. Sukcesywnie pogłębiana wiedza na temat podstawowych składników strukturalnych drewna, tj. celulozy, hemiceluloz i ligniny, pozwoliła mi rozwinąć dalsze zainteresowania badawcze w kierunku wytwarzania innowacyjnych materiałów o niespotykanych dotąd właściwościach. Domeną w licznie realizowanych przeze mnie projektach naukowo-badawczych jest wykorzystanie polimerów naturalnych i gospodarka o obiegu zamkniętym.

Jestem osobą aktywną fizycznie, a sport jest dla mnie bardzo ważny. Dzięki niemu moja kondycja fizyczna i umysłowa pozwala spełniać moje oczekiwania w zakresie stawianych sobie celów. Spośród wielu dyscyplin sportowych, które kocham i uprawiam niemal od dziecka, szczególną rolę odgrywa bieganie długodystansowe. To wyjątkowa dla mnie forma relaksu połączonego z intensywną pracą umysłową.

W mojej pracy zarówno naukowej, jak i dydaktycznej, najważniejszy jest plan działania. Każdy taki plan ubieram w formułę projektu. Formułuję cel, precyzuję zadania, definiuję kamienie milowe, określam ryzyka, no i oczywiście nadaję temu jakieś ramy czasowe. Im taki projekt jest bardziej ambitny i szalony, tym lepiej.

bartlomiej.mazela@up.poznan.pl 

Katedra Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt,

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

Motto: "Dlatego, że nie znajdujemy czego szukamy nie powinniśmy rezygnować z szukania tego co, znaleźć możemy" Gottfried Wilhelm Leibniz

Moje zainteresowania badawcze obejmują: zaburzenia funkcji poznawczych w chorobach metabolicznych; ośrodkową regulację funkcji układu krążenia (udział receptorów kannabinergicznych zlokalizowanych w jądrze przykomorowym podwzgórza (PVN) oraz wpływ czynników środowiskowych na procesy poznawcze, stan zapalny, status metaboliczny i hormonalny.

Interesuję się: neurobiologią pamięci, uczenia się i motywacji oraz pedagogiką Montessori.

W pracy dydaktyka/wykładowcy ważne jest dla mnie: zadbanie o relacje, komunikację i współpracę, rozbudzenie ciekawości studentów i  chęci do nauki danego przedmiotu oraz dostosowanie stosowanych metod do charakteru i możliwości grupy.

emilia.grzeda@up.poznan.pl 

Katedra Hodowli Zwierząt i Oceny Surowców

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

Motto: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.” —  Maria Skłodowska-Curie

Moje zainteresowania naukowe koncentrują się wokół dobrostanu zwierząt i oceny parametrów jakości mięsa wynikających z czynników środowiska. Poza pracą badawczą interesuję się behawiorem zwierząt. To, co sprawia mi ogromną przyjemność, to gotowanie i podróże. Utożsamiam kraj z jego kuchnią, dlatego z łatwością łączę ze sobą moje pasje.

W pracy dydaktyka ważny jest dla mnie kontakt ze studentami. Uważam, że wiedzę przyswaja się szybciej w przyjaznym środowisku. Dlatego staram się, aby moje zajęcia były atrakcyjne z punktu widzenia odbiorcy, słucham, nie oceniam i zachęcam do dyskusji, której wnioski przenoszę na ćwiczenia praktyczne.

joanna.skladanowska-baryza@up.poznan.pl 

Katedra Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej,

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu

Motto: "Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać"  Walt Disney

Naukowo interesuję się naturalnymi surowcami, głównie zielarskimi, odpowiednimi dla diabetyków i wspomagającymi ich na etapie leczenia lub oddziałującymi profilaktycznie. Poszukuję głównie rozwiązań praktycznych, poprzez projektowanie i wdrażanie żywności funkcjonalnej dla tej właśnie grupy odbiorców, ale także staram się je szeroko analizować na potrzeby badawcze.

A po godzinach zdecydowanie wybieram jazdę rowerem i … gastroturystykę. Właśnie poznawanie nowych miejsc, zaułków, uliczek, kamienic, lokalnych twórców, architektury, i oczywiście kulinariów z najbliższymi, relaksuje mnie najbardziej. Uwielbiam też kolorować mandale, słuchać jazzu lub chillout’u, i wracać nad rodzinne morze, jak tylko czas pozwala …

W pracy wykładowcy najważniejsza jest dla mnie dobra, przyjazna relacja z uczniem. Warto nawiązać na tyle dobry kontakt aby jako dydaktyk zainteresować przekazywanymi treściami i jednocześnie umieć odczytać potrzeby ucznia w tym obszarze. Wierzę, że właśnie odpowiednimi narzędziami, z uważnością i uśmiechem, można wprowadzać w tajniki wiedzy, nawet tej najbardziej zawiłej.

monika.przeor@up.poznan.pl 

Katedra Biochemii i Analizy Żywności,

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu

Motto: " Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" Stanisław Lem

Moje zainteresowania naukowe od lat są związane z detekcją i identyfikacją substancji białkowych występujących w surowcach i produktach spożywczych w niewielkich, bądź śladowych ilościach. Dotyczą między innymi wykrywania wołka zbożowego w ziarnie zbóż, ale także pienistości piwa czy obecności składników antyodżywczych o charakterze inhibitorów enzymów trawiennych. Obecnie skupiają się głównie wokół immunoreaktywnych i alergennych właściwości składników żywności, np. miodu, soi, ale także niekonwencjonalnych ich źródeł.

Poza pracą naukową, moimi pasjami są podróże, zwłaszcza do malowniczych zakątków Włoch oraz kryjących się tam winnic. Ogromną radość czerpię również z muzyki i śpiewu, a ukojenie przynosi mi rysowanie, choć dla dobra estetyki, obydwu tych dziedzin nie praktykuję w miejscach publicznych. A gdy nie podróżuję i jestem w domu, zaskakująco, odprężają mnie prace domowe, lubię porządek nie tylko w badaniach, ale i w życiu codziennym.

Dzielenie się wiedzą zawsze stanowiło dla mnie źródło satysfakcji. Jest też sposobem uczenia się, gdyż wymaga ciągle nowego spojrzenia na to samo zagadnienie, tak by dotrzeć do odbiorcy. Niezmiernie cieszy mnie kontakt z młodymi ludźmi, pełnymi ciekawości do świata i pragnącymi zgłębiać nowe obszary nauki. Czerpię ogromną radość z tego, że mogę wspierać ludzi w ich rozwoju, a towarzyszenie im w ich własnych odkryciach i osiągnięciach jest dla mnie bezcenne.

dorota.piasecka-kwiatkowska@up.poznan.pl 

Katedra Agronomii,

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii

Motto: "Dokopiemy się do prawdy"

Zajmuję się rolnictwem konserwującym, szczególnie bezorkowymi sposobami uprawy roli. Pracuję również z innymi elementami agrotechniki roślin, w zakresie, w jakim są powiązane z tym zagadnieniem. Wszystkie te zagadnienia staram się rozpatrywać w aspekcie wieloletniego wpływu na siedlisko i produktywność pola uprawnego, czyli zrównoważenie (zachowawczość) systemu.

Interesuję się życiem we wszystkich jego przejawach. W pracy zawodowej są to powiązania terenów rolniczych z otaczającą je przyrodą, korzyści, jakie człowiek z tego czerpie. Prywatnie praca na działce (żadnych wygłaskanych trawników) lub wyście w „dzicz”. Czasem leżenie sobie na dowolnie wybranym boku i chłonięcie natury wszystkimi zmysłami. Życie to również ludzie. Fascynuje mnie ile można się nauczyć od naszych poprzedników w tej sztafecie i ile przekazać naszym następcom.

W pracy dydaktycznej najbardziej zależy mi, aby studenci poczuli więź z ziemią, z polem które przyjdzie im uprawiać. Aby zrozumieli, że podstawą jest dbanie o jej kondycję i że jest to ciągłe staranie się i troska. Aby nauczyli się, że w pracy rolnika konieczne jest wyjście poza najbliższy sezon wegetacyjny, że trzeba myśleć na wiele lat wprzód, bo tak daleko sięgają skutki naszych dzisiejszych decyzji.

tomasz.piechota@up.poznan.pl 

Katedra Genetyki i Hodowli Roślin,

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii

Motto: „Najbardziej cenną rzeczą, jaką możesz komuś dać jest…czas”

Od kilkunastu lat tematem przewodnim mojej pracy naukowej jest lnianka siewna: badanie zmienności tego gatunku, wymagań agrotechnicznych, chemicznych, możliwości wykorzystania tłoczonego z nasion oleju czy pozostałości po tłoczeniu. W związku z tym współpracuję z rolnikami, chemikami, technologami żywności czy technologami drewna i to praca z ludźmi o zróżnicowanych zainteresowaniach sprawia mi ogromną radość. Od 2022 biorąc udział w projekcie międzynarodowym (związanym z lnianką siewną) poznając naukowców i praktyków z innych krajów mam możliwość jeszcze szerszego spojrzenia i poznania innych sposobów działania, myślenia czy podejścia do jednego zagadnienia.

Lubię pracować z młodymi ludźmi, słuchać ich, wspierać i rozmawiać. Staram się podnosić kompetencje naukowe i dydaktyczne w kraju i za granicą. Mam rodzinę, która jest dla mnie bardzo ważna, ale znajduję też czas na aktywność fizyczną czy relaks.

Doktorantom chciałabym przekazać własne doświadczenia, wspierać i wspomagać a przede wszystkim wysłuchiwać. Chciałabym pomóc w identyfikacji i rozwijaniu mocnych stron, motywować i służyć pomocą.  

danuta.kurasiak-popowska@up.poznan.pl