Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility | Centrum Wsparcia i Rozwoju

Katedra Fitopatologii i Nasiennictwa 

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii  

Motto: „Znajduj radość w życiu codziennym” 

Moje zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia z zakresu chorób roślin. W pracy badawczej skupiam się na diagnostyce chorób roślin, metodach biologicznej ochrony przed patogenami roślin oraz wykorzystaniem grzybów rodzaju Trichoderma jako stymulatorów wzrostu roślin. W tym celu wciąż udoskonalam swój warsztat naukowy. Poza pracą badawczą jestem też nauczycielem akademickim, który stale doskonali swoje umiejętności i kompetencje dydaktyczne.  

Moje hobby to: podróże i kolekcjonowanie starej porcelany.  

Proponuję spotkania naukowe obejmujące tematykę związaną z chorobami roślin i ich przeciwdziałaniem. W ramach tutoringu zachęcam studentów do dyskusji teoretycznych połączonych z zajęciami praktycznymi (laboratorium, praca w terenie) obejmującymi tematykę moich badań. Celem spotkań jest również rozwój zainteresowań i umiejętności naukowych studenta. 

roman.andrzejak@up.poznan.pl

Katedra Zoologii, Pracownia Rybactwa Śródlądowego
i Akwakultury  

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

Motto:  „Jeśli nie jesteś przygotowany na błąd, nigdy nie wymyślisz nic kreatywnego” ~K. Robinson  

Moje zainteresowania naukowo-badawcze dotyczą głównie słodkowodnych ekosystemów wodnych − ich funkcji i znaczenia w przyrodzie i gospodarce. Ichtiologia i rybactwo śródlądowe kiedyś, a dzisiaj akwakultura w każdej odsłonie − ryby, mięczaki, rośliny wodne − stały się moją zawodową namiętnością.

Zawsze lubiłem przebywać nad wodą i nieustannie sprawdzać, co w niej błyszczy – pływając, żeglując i wędkując. Chętnie też poluję – na przyrodnicze kadry fotograficzne.  Mam też niezawodny sposób, jak szybko i tanio poznawać świat. Dzięki literackim reportażom udaje się to bez konieczności opuszczania domu.  

Dobrze czuję się w kontaktach ze studentami. Czuję satysfakcję z inspirowania ich do naukowych poszukiwań. Cenię młodzieńczą żarliwość, odwagę w popełnianiu błędów na drodze do kreatywności i krytyczne myślenie. Chętnie wspieram młodych kolegów w mądrym układaniu się ze światem.   

wojciech.andrzejewski@up.poznan.pl

Katedra Entomologii i Fitopatologii Leśnej 

Wydział Leśny i Technologii Drewna 

Motto: „Drzewa umierają stojąc” 

W swojej pracy naukowej zajmuję się zbiorowiskami grzybów w ekosystemie leśnym, w tym grzybów patogenicznych. Interesują mnie zmiany jakie w nich zachodzą pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Dlatego jestem specyficznym „typem grzybiarza”, który bada nie tylko te grzyby, które występują w runie, ale i te, które bytują w glebie, drewnie, koronach etc. 

Swój wolny czas poświęcam na spacery „w znane i nieznane”. Podczas gorszej pogody odpoczywam zajmując się rękodziełem np. szyciem na maszynie czy szydełkowaniem. Jednak najbardziej relaksuję się kiedy czytam książki. 

Obszary, w których chciałabym wesprzeć studentów dotyczą zrozumienia i lepszego poznania szeroko pojętnej diagnostyki chorób leśnych z elementami mykologii. Wsparcie studentów chciałabym realizować poprzez motywowanie młodych ludzi do zgłębiania wiedzy oraz rozwijanie ich zainteresowań i talentów. W procesie tutoringu chciałabym skupić się na podnoszeniu kompetencji miękkich oraz na nauce samodzielnego stawiania hipotez, problemów badawczych i prowadzenia dyskusji opartej na wynikach badań naukowych.   

jbehnke@up.poznan.pl

Katedra Entomologii i Fitopatologii Leśnej 

Wydział Leśny i Technologii Drewna 

Motto: „Są tylko dwa sposoby przejścia przez życie. Jeden, jakby nic nie było cudem, i drugi, jakby wszystko było cudem.” ~A. Einstein 

Na co dzień w pracy naukowo- badawczej zajmuję się chorobami drzew i mikroorganizmami wywołującymi te choroby a dokładniej: mikroorganizmami chorobotwórczymi roślin; chorobami w szkółkach leśnych; integrowaną ochroną roślin; bakteriami jako organizmami antagonistycznymi wykorzystywanymi w ochronie roślin; fitopatologią. 

W tutoringu chciałabym wspierać studentów w rozwoju i pogłębianiu zainteresowań, skupiając się w szczególności na szeroko pojętej ochronie roślin. Uczenie innych i obserwacja rozwoju studentów dają mi ogromną satysfakcję. Nieustannie poszukuję nowych form kształcenia i uczę się, jak być lepszym nauczycielem. Chętnie pomogę w eksploracji obszarów na styku mikro i makroświata. 

marta.belka@up.poznan.pl

Katedra Technologii Żywności Pochodzenia  Roślinnego  

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu 

Motto: „Podejście jest tą małą rzeczą, która robi dużą różnicę.“ ~W. Churchill 

Moje zainteresowania naukowe skupiają się wokół aspektów związanych z chemią i technologią surowców oraz produktów roślinnych, szczególnie owoców i warzyw. Związane jest to głównie z innowacyjnymi produktami roślinnymi,  żywnością bioaktywną i minimalnie przetworzoną, wykorzystaniem nowoczesnych metod przetwarzania produktów roślinnych, w tym metod dyfuzyjnych. 

Moje pasje, poza naukowymi, związane są z różnymi aktywnościami, którymi najchętniej wypełniam czas wolny: podróże, muzyka, biografie, ogród, kulinaria, rower.  

Proponuję spotkania naukowe obejmujące tematykę związaną ze współczesnymi trendami  w technologii żywności, innowacyjnymi produktami pochodzenia roślinnego, w tym żywnością wegańską. W ramach tutoringu zachęcam do dyskusji teoretycznych połączonych z zajęciami praktycznymi (praca w laboratorium). Celem spotkań jest rozwój zainteresowań i umiejętności naukowych studenta, odnajdywanie swoich mocnych stron i talentów oraz wspieranie w rozwoju pozanaukowym. 

roza.marecik@up.poznan.pl

Katedra Hodowli Lasu 

Wydział Leśny i Technologii Drewna 

Motto: „Jeżeli nie idziesz, gdy chcesz iść, to gdy idziesz już cię nie ma” ~ A. Hopkins, Prawdziwa historia

Moje zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z ekologią i hodowlą lasu oraz funkcjonowaniem drzew w warunkach zmieniającego się klimatu, w szczególności: odnowienia naturalnie wybranych gatunków drzew leśnych, funkcjonowanie drzew leśnych w warunkach gruntów porolnych, obce gatunki drzew w ekosystemach leśnych oraz ekofizjologia drobnych korzeni drzew.  

Bardzo lubię włóczyć się po lesie z lornetką, aparatem i hamakiem w plecaku. Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, kina i literatury. Mam naturę zbieracza – kolekcjonuję płyty z muzyką, filmami oraz oczywiście książki, w tym komiksy, które uwielbiam od dziecka. Zatem po leśnych wędrówkach lubię po prostu pobyć w domu, w którym rządzą koty… 

Chciałbym pomagać studentom w wybraniu przyszłej drogi zawodowej i życiowej. Najbardziej kompetentny czuję się w zakresie leśnictwa i zawodów pokrewnych. Jednakże życie to nie tylko praca, dlatego w miarę swoich możliwości oraz wiedzy, chętnie pomogę studentom rozwijać ich różnorakie pasje i zainteresowania.  

bartosz.bulaj@up.poznan.pl

Katedra Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa 

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii 

Motto: „Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek” ~ M. Cyceron 

Moje zainteresowania naukowe są ściśle związane z drzewami. Lubię je rozpoznawać i oznaczać, co niekiedy okazuje się nie lada wyzwaniem. Pasjonuje mnie historia, dlatego z przyjemnością inwentaryzuję stare założenia parkowe i alejowe. Ponieważ jednak współczesność stawia przed nami wiele problemów do rozwiązania, rozpatruję wpływ klimatu na drzewa, a także wpływ drzew na klimat oraz na zdrowie człowieka. 

Obecnie cały wolny czas poświęcam mojej córce – dzięki Niej uczę się patrzeć na świat oczami dziecka, a Ją uczę patrzeć z szacunkiem na wszystko, co nas otacza. Uwielbiam długie spacery – wszędzie, gdzie mogę mieć bliski kontakt z przyrodą oraz podróże – szczególnie w miejsca, które łączą moją miłość do przyrody i zabytków. Chętnie pływam kajakiem, czytam i testuję w kuchni nowe przepisy lub wymyślam własne. 

Obszary, w których chcę wspierać studentów w rozwoju: najbardziej rozległy jest obszar związany z szeroko rozumianą dendrologią – mogą to być zagadnienia z zakresu morfologii, aklimatyzacji, inwentaryzacji, symboliki, funkcji, pielęgnacji, zdrowotności, kondycji czy wyceny wartości. Chętnie zaangażuję się w tematy pośrednio związane z drzewami jak np. hortiterapia, właściwości prozdrowotne roślin drzewiastych, drzewa jako siedliska innych organizmów żywych, sylwoterapia, kąpiele leśne. Natomiast dla osoby z pasją jestem skłonna podjąć wyzwanie i zgłębić tematy nieco bardziej odległe od moich zainteresowań. 

joanna.bykowska@up.poznan.pl

Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki 

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu  

Motto: „…stąpaj twardo po ziemi ale z głową w chmurach” 

Moje zainteresowania naukowo-badawcze skupiają się wokół tematyki żywienia i dietetyki. Fascynuje mnie epidemiologia żywieniowa, poszukiwanie zależności pomiędzy wyborami żywieniowymi i ich determinantami w różnych grupach ludzi. Nieustannie interesuje mnie potencjał antyoksydacyjny żywności jako marker jej wartości odżywczej i badania w tym kierunku. 

Fascynuje mnie Afryka, jej mieszkańcy i kultura. Pasjonuje mnie czytanie życiorysów wielkich tego świata a niesamowitą radość przynosi mi gotowanie, jestem gadżeciarą w kuchni. Lubię obserwować otaczający mnie świat kiedy on mnie nie widzi i rozmawiać z moim psem. 

Mam to szczęście, że od zawsze robię to co lubię i lubię to co robię, a w działalności tutorskiej przede wszystkim staram się pomóc innym by i oni mogli znaleźć się w takiej sytuacji. Satysfakcję daje mi praca z osobami pragnącymi zmienić nawyki żywieniowe ale także dobrze opublikowana praca naukowa - chętnie pokażę jak tę satysfakcję znaleźć. Proponuję tutoriale dotyczące szeroko pojętego żywienia człowieka i formę pracy dostosowaną do potrzeb, oczekiwań i zainteresowań Studentów oraz wartościowe dyskusje inspirujące do rozwoju i rozwijające krytyczne, też konstruktywne myślenie. 

magdalena.matyasik@up.poznan.pl

Biuro Karier 

Centrum Wsparcia i Rozwoju 

Motto: „Róbmy swoje…, tak jak potrafimy najlepiej” ~zmodyfikowany J. Młynarski

W ciągu ostatnich kilkunastu lat naukowo zajmowałam się możliwościami rozwoju turystyki zrównoważonej, ze szczególnym uwzględnieniem takich form jak: eko- i agroturystyka. Wypracowanie zasad zagospodarowania obszarów chronionych dla wspomnianej turystyki zrównoważonej to efekt dialogu różnych grup społecznych, to nieustanne poszukiwanie rozwiązań zaspokajających potrzeby natury, jak i człowieka. Droga do odkrywania rozwiązań stała się inspiracją dla wielu moich badań oraz szkoleń dedykowanych usługodawcom turystycznym.   

Moją pasją jest realizacja nowych pomysłów – nowych nasadzeń w ogrodzie, nowego mebla w stylu retro, organizacja nowego wydarzenia, imprezy, spotkania, warsztatów dedykowanych różnym grupom odbiorców. Lubię pracę z drugim człowiekiem, który otwiera nowe możliwości. 

Chciałabym wspierać studentów w tutoringu rozwojowym, zachęcać do odkrywania i korzystania z dobrodziejstw swojego potencjału. Kreatywność, nieszablonowe działanie i otwartość na zmiany – niech będą to nasze wspólne klucze do pracy!   

sylwia.graja-zwolinska@up.poznan.pl

Katedra Ekonomii 

Wydział Ekonomiczny 

Motto: „Chociaż nikt nie może cofnąć się i zacząć wszystkiego od nowa, każdy może zacząć od teraz i dotrzeć do całkowicie nowego zakończenia” ~C. Bard 

Moje zainteresowania naukowe, tematyka publikacji i dydaktyka koncentrują się przede wszystkim wokół problematyki makroekonomicznej. Szczególne miejsce zajmuje w nich: wielowymiarowość procesów globalizacji, handel międzynarodowy, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo żywnościowe i społeczna odpowiedzialność biznesu. Jestem również trenerem efektywnej nauki i doradcą metodycznym, autorką licznych szkoleń, warsztatów, kursów i programów edukacyjnych, a poprzez staże i projekty rozwijam współpracę nauki z biznesem.  

Nie ustaję w poszukiwaniu nowych rozwiązań, cenię sobie wypracowane zasady, czerpię energię z biegania i słońca. W codzienności towarzyszy mi dobra myśl, muzyka, taniec, ebook i kawa.  

Jako tutor swoim podopiecznym chciałabym stworzyć przestrzeń, w której na nową odkryją fascynację i naturalną ciekawość w poznawaniu wiedzy o otaczającym nas świecie. Kierując się słowami Churchilla „nastawienie jest małą rzeczą, która robi różnicę” oraz Barda: „chociaż nikt nie może cofnąć się i zacząć wszystkiego od nowa, każdy może zacząć od teraz i dotrzeć do całkowicie nowego zakończenia” będę wspierać w odkrywaniu siebie i poszukiwaniu możliwości, które pozwolą przekroczyć własne granice.  

magdalena.jaworska@up.poznan.pl

Katedra Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego  

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu 

Motto: “Zawsze jest droga by coś zrobić, choć nie zawsze się innym podoba”

Moje zainteresowania naukowe dotyczą procesów zachodzących w żywności podczas obróbki termicznej, w szczególności, w czasie wykorzystania tłuszczów i olejów roślinnych w procesie smażenia. Badam przemiany jakie zachodzą w olejach w czasie działania wysokiej temperatury, a także pracuję nad możliwościami wykorzystania naturalnych substancji do zwiększania stabilności tłuszczów smażalniczych. Proces smażenia interesuje mnie także jako proces, w którym powstają produkty o unikatowych, szczególnie pożądanych cechach sensorycznych, które konsumenci uwielbiają. Kochamy jeść smażone produkty.  

Moją pasją jest fotografia podróżnicza na lądzie, pod wodą i z powietrza, technologiczne aspekty rozwoju społeczeństw, podróże, jazda na rowerze, SUP, czytanie książek, herbata o poranku nad jeziorem, rower o 6 rano…. całe życie.  

Chcę wspierać studentów zarówno w ramach tutoringu rozwojowego jak i akademickiego.  

W ramach tutoringu rozwojowego możemy rozmawiać o rozwoju osobistym, poznawaniu swoich talentów, rozwijać umiejętności związane z zarządzaniem sobą w czasie, planowaniem i prowadzeniem projektów, rozwijaniem systematyczności oraz wykorzystaniem instrumentów elektronicznych do zwiększania efektywności. Osobom zainteresowanym tutoringiem akademickim mogę zaoferować spotkania związane z doskonaleniem kompetencji związanych z pracą naukową, z analizą literatury, pisaniem tekstów naukowych, wizualizacją danych, projektowaniem badań czy budowaniem sylwetki naukowca.  

Do współpracy zapraszam studentów, którzy chcieli by przede wszystkim odkrywać swoje pasje oraz czerpać z nich jak najwięcej, zwiększyć efektywność swojego działania i poprawić systematyczność a także tych zainteresowanych rozwojem swoich pasji w tym pasji naukowych, chcących doskonalić swój warsztat badawczy. 

dominik.kmiecik@up.poznan.pl

Katedra Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa 

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii 

Motto: „W życiu każdego człowieka są dwa wielkie dni – pierwszy, w którym się rodzimy i drugi, w którym odkrywamy po co” ~W. Barclay 

Moje zainteresowania naukowo- badawcze koncentrują się wokół następujących obszarów: sposoby rozmnażania i uprawy gatunków drzewiastych; zadrzewienia parkowe, przyuliczne, ogrodowe oraz dendroflora gatunków introdukowanych - obserwacje ich aklimatyzacji i zdrowotności. 

Interesuję się diagnostyką instrumentalną i VTA drzew sędziwych oraz propagowaniem wiedzy o drzewach. Prowadzę strony kierunków na fanpage FB. Moją pasją jest fotografia przyrodnicza, szczególnie ta w skali mikro. 

Jako tutor chciałbym wspierać studentów w rozwoju zainteresowań związanych z drzewami, niezależnie od spojrzenia na temat i działalnością popularyzującą dobre praktyki w ogrodnictwie, zieleni nas otaczającej oraz życiu codziennym każdego z nas. Zagadnienia, którymi chciałbym się podzielić, nie ograniczają się jedynie do spraw związanych z drzewami. Zapraszam do rozwijania swoich pasji, zainteresowań i fascynacji.  

kolamarc@gmail.com

Katedra Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego 

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu 

Motto: „Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie – oto prawdziwa wiedza” ~Konfucjusz 

Moje zainteresowania naukowe związane są z wykorzystaniem surowców roślinnych, w tym produktów ubocznych, jako źródła związków biologicznie aktywnych do stosowania w produkcji żywności.  Kolejną tematyką badawczą, którą w swojej pracy poruszam, to żywność pochodzenia roślinnego będąca alternatywą dla produktów mięsnych. Trzecim filarem działalności naukowej są owady jadalne, jako źródło białka w obliczu zmieniającego się świata i gwałtowanie rosnącej populacji ludzi. 

Człowiek jest częścią natury, stąd też moje zamiłowanie do dbania o środowisko naturalne przejawiające się w realizowanych tematykach badawczych- łączę więc swoją pasję z pracą, co jest niezwykle cenne. Inną moją pasją są zwierzęta a oprócz wspólnej drogi życiowej z moim psiakiem, buldogiem francuskim imieniem Gniewko, aktywnie wspomagam fundacje i schroniska dla zwierząt. Jak mawiamy w fundacji, nie zmienimy całego świata, ale możemy zmienić cały świat psiaka. Czas wolny poświęcam także fantazyjnym wędrówkom przemierzając świat książkowych bohaterów. 

Pobudzanie kreatywności, szukanie nowych rozwiązań starych problemów, to jeden z obszarów, w którym chciałbym wspierać. Umiejętności autoprezentacji, a przede wszystkim sprawienie, że uwierzy się w swoją wiedzę i umiejętności co pozwala osiągnąć sukces na rynku pracy. Poszerzenie świadomości jak żywność wpływa na nasze zdrowie, ale także naszą planetę i podążanie za trendami w technologii żywności, problemy marnowania jedzenia, a także zaburzenie łańcucha dystrybucji to inne obszary, w których widzę współpracę ze studentami. 

przemyslaw.kowalczewski@up.poznan.pl

Katedra Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu 

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii 

Motto: „Jeżeli nie wiesz do jakiego portu płyniesz, żaden wiatr nie będzie właściwy” ~L. Seneka 

Obecnie towarzyszę studentom w rozwoju umiejętności projektowania ogrodów, parków i innych obiektów architektury krajobrazu. Umiejętność patrzenia na otoczenie, percepcja krajobrazu, interpretowanie i kreowanie przestrzeni to zagadnienia, które są w centrum moich zainteresowań zawodowych. Tworzywo roślinne traktuję jako niezbędny składnik środowiska życia człowieka, element kubaturowy kształtujący przestrzeń oraz komponent dostarczający pozytywnych doznań zmysłom i kształtujący wrażliwość estetyczną. 

Od dziecka interesował mnie świat roślin i ta pasja zdecydowała o wyborze zawodu, który w wolnych chwilach lubię wykonywać od samych podstaw – uprawiając ogród. Zajęciem, które potrafi mnie całkowicie zaabsorbować jest także różnego rodzaju rękodzieło, wymagające inwencji twórczej oraz pokładów cierpliwości (wszelkiego rodzaju robótki ręczne), na które mam jednak niewiele czasu. Oprócz tego lubię turystykę krajoznawczą, a ostatnio stawiam na rozwój osobisty. 

Moim celem w tutoringu jest pomóc studentom w poszukiwaniu własnej ścieżki życiowej (zawodowej). Wiąże się to ze zwiększeniem samoświadomości, określeniem mocnych stron i talentów, obszarów, które warto rozwijać i na nich budować dalszą karierę.  

bozena.lukasik@up.poznan.pl

Centrum Wparcia i Rozwoju  

Motto: „Poznać samego siebie to pierwsze osiągnięcie na drodze poznania” ~O. Wilde 

Turystyka większości osób kojarzy się z czasem wolnym, odpoczynkiem i wyjazdami.  

Dla mnie przez wiele lat było to zagadnienie, którym zajmowałam się naukowo, badając rozwój turystyki na obszarach wiejskich. Interesowało mnie w szczególności to, jak ludzie komunikują się ze sobą i współpracują w organizacjach, od czego zależy budowanie zaufania, jak potencjał ludzki wykorzystywany jest w przygotowywaniu atrakcyjnej oferty turystycznej. 

Dopiero niedawno zdałam sobie sprawę z tego, że CZŁOWIEK jest moją pasją. Poszukuję Go i odkrywam w różnych odsłonach we wszystkich moich zainteresowaniach – pływanie, jazz, gry planszowe, udział w inscenizacjach historycznych, czytanie książek – ucząc się, że jedyne co nas łączy to to, że jesteśmy różni.  

Studentów zapraszam do współpracy w ramach tutoringu rozwojowego. Jestem przekonana, że moje osobiste doświadczenia oraz przygotowanie merytoryczne pozwolą mi wspierać ich w poznawaniu siebie, własnych zasobów, odkrywaniu talentów. Jest to moim zdaniem punkt wyjścia do bycia gotowym na podejmowanie wyzwań, bycia gotowym na zmiany, otwartym na to, co zdarza się w życiu. 

magdalena.mackowiak@up.poznan.pl

Katedra Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego 

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu 

Motto: „Każdy człowiek ma to, na co się odważy” ~Naval

Moje zainteresowania naukowe jako technologa żywności związane są ze zbożami. Czy wiesz, że to właśnie produkty zbożowe są tą żywnością, której statystyczny mieszkaniec ziemi spożywa najwięcej? Z jakiej mąki można zrobić chleb? Czy można do produktów zbożowych dodawać nietradycyjne surowce, jak na przykład wytłoki lniane? Jak powstają chrupki i co sprawia, że tak nam smakują? Jak procesy technologiczne wpływają na wartość odżywczą i atrakcyjność sensoryczną produktów zbożowych? To pytania, na które próbuję znaleźć odpowiedzi w mojej codziennej pracy. 

Wolny czas najchętniej spędzam aktywnie, jeżdżąc na rowerze, żeglując, czy biorąc udział w spływach kajakowych. Lubię też czytać, a najchętniej  sięgam po literaturę faktu, biografie i książki podróżnicze, szczególnie te o wyprawach w Himalaje.   

W mojej pracy bardzo ważny jest dla mnie kontakt ze Studentem - motywowanie Go do podejmowania i rozwijania tematów, które On sam uważa za istotne i interesujące. Doceniam kreatywność, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć do samorozwoju i w tych obszarach pragnę wspierać swoich podopiecznych.  

agnieszka.makowska@up.poznan.pl

Katedra Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności 

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu 

Motto: „Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza” ~A. Einstein 

Zajmuję się jakością żywności, czynnikami warunkującymi jakość produktów i rolą barwy w ocenie jakości produktów (z ukierunkowaniem na konsumenta). Moim ulubionym przedmiotem badań jest herbata, głównie zielona i wszystko to, co jest z nią związane (nie tylko właściwości i skład, ale historia i sposób przygotowania naparu). Zajmuję się również właściwościami przypraw i ziół. Pracuję z wykorzystaniem programu Statistica w zakresie planowania eksperymentów i analizy danych doświadczalnych. Interesują mnie nowe trendy w produkcji żywności.  

Uwielbiam zwiedzanie muzeów z moim starszym synem w poszukiwaniu paleontologicznych ‘skarbów’ i spacery z moim psiakiem (Chesapeak Bay Retriver). Jestem miłośnikiem filmów i książek (raczej bez wyjątku). Fascynuje mnie historia wypraw polarnych przełomu XIX/XX wieku, choć nie lubię zimna. Aby się zdystansować od nauki poświęcam się rękodziełu. 

Porozmawiajmy o herbacie i nie tylko … przy herbacie. Jeżeli interesuje Cię jakość żywności, a nie wiesz jak zacząć pracę naukową, dyplomową, laboratoryjną, gdzie szukać danych literaturowych i metodyk, jak zaplanować doświadczenie i co zrobić z otrzymanymi wynikami zachęcam do współpracy w obszarze obsługi naukowych baz danych i wykorzystania metod statystycznych do projektowania eksperymentów oraz analizy danych.  

malgorzata.muzolf-panek@up.poznan.pl

 

Katedra Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego 

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu  

Motto: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć“ ~M. Skłodowska-Curie 
 

Do moich głównych kierunków i zainteresowań badawczych należą możliwości ograniczania tworzenia zaawansowanych produktów glikacji białek powstających podczas reakcji Maillarda a także wzbogacanie żywności w związki biologicznie aktywne surowców roślinnych. 

Wolne chwile lubię spędzać aktywnie w otoczeniu przyrody razem z moimi bliskimi i adoptowaną labradorką. Poza tym chętnie sięgam po literaturę XX wieku oraz tematykę związaną z architekturą wnętrz i psychologią poznawczą. 

Bardzo cenię u studentów chęć zdobywania i pogłębiania wiedzy oraz rozwoju osobistego, a także ich otwartość i ciekawość świata. Od wielu lat wspólnie prowadziliśmy wiele (nagradzanych ) projektów naukowych w ramach Koła Naukowego Technologów Żywności. Uzgodniony z tutee cel współpracy tutorskiej może być realizowany w trakcie inspirujących dyskusji a także podczas pracy praktycznej. 

maria.rozanska@up.poznan.pl

Katedra Agronomii 

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii

Motto: „Najgorsze dni tych, którzy lubią to, co robią, są lepsze, niż najlepsze dni tych, którzy nie lubią tego, co robią.” ~E. James Rohn 

Problematyka badawcza którą realizuję, skierowana jest na zagadnienia związane z optymalizacja metod ochrony roślin, poprzez stosowanie najnowszych formulacji zapraw nasiennych i fungicydów nalistnych jak również produktów biologicznych, które mogą być używane w różnych technologiach produkcji takich jak uprawa tradycyjna, uprawa uproszczona, siew bezpośredni czy uprawy ekologiczne. Rozwijanym przeze mnie obecnie trendem badawczym jest aspekt usług ekosystemowych i bioróżnorodności w systemach rolnych Polski i Europy.  

Mam to szczęście że moja praca jest moją pasją i mogę się w tym zakresie realizować wieloaspektowo. Ponadto realizuję swoje muzyczne zainteresowania śpiewając w chórze a w wolnym czasie lubię gotować sprawdzone oraz nowe i skomplikowane potrawy. Jest to jedna z moich ulubionych form relaksu, również z tego względu, że zawsze kończy się ona spotkaniem w miłym większym lub mniejszym gronie przyjaciół i znajomych.  

W studentach którzy zdecydują się na udział w tutoringu chciałabym pobudzić naturalną kreatywność, brak strachu przed popełnieniem błędu a tym samym rozbudzić ciekawość siebie samych. To pozwoli im znaleźć mocne strony i rozwinąć umiejętności samodzielnego myślenia i tworzenia.  

zuzanna.sawinska@up.poznan.pl

Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska 

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii 

Motto: „Poznawanie przyrody to radość, możliwość wnikania w jej tajemnice to już przywilej” ~P. Sienkiewicz

Od ponad 40 lat (!) fascynuje mnie świat owadów czyli entomologia. Badam głównie chrząszcze, ze szczególnym uwzględnieniem rodziny biegaczowatych. Interesuje mnie ich ekologia, biologia, zagrożenia ze strony działalności człowieka, możliwości ochrony oraz wykorzystania w bioindykacji czy biologicznej ochronie roślin. Dodatkowo zafascynowały mnie pasożytujące w owadach pierwotniaki z grupy gregaryn. Ich świat jest również ciekawy i być może badanie tych protistów pomoże kiedyś w lepszym rozumieniu naszego oddziaływania na przyrodę. 

Główna pasja to owady. Ostatnio zainteresowałem się też fotografią przyrody w ujęciu makro oraz popularyzacją jej piękna. Lubię podróże, szczególnie w góry, oraz spływy kajakowe. Zastanawiam się nad powrotem do filatelistyki. 

Obszary, w których chciałbym wspierać studentów podczas tutoringu to: znajomość owadów i sposobów prowadzenia badań nad nimi; umiejętność popularyzowania wiedzy w tym zakresie; cierpliwe dążenie do osiągania założonych celów, poprzez entomologię, która jest doskonałym ćwiczeniem uważności.   

pawel.sienkiewicz@up.poznan.pl

Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki 

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu 

Motto: „Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.” ~A. Einstein 

Czy wiesz, że to co jesz może wpływać na subtelne procesy zachodzące w Twoich komórkach? Powiem więcej, nawet to, co jedli Twoi rodzice pozostawia trwały ślad. Czy zdajesz sobie sprawę, że odczuwanie zapachu i smaku, a także zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze jest uwarunkowane genetycznie? Dlatego możemy postrzegać świat inaczej i mamy różne potrzeby. A wiedziałaś/wiedziałeś o tym, że nigdy nie jesteś sam? Ciągle towarzyszą Ci tysiące bakterii, dla których jesteś całym światem. W swojej pracy naukowej zajmuję się właśnie „odkrywaniem” podobnych cudów. 

Nie mam jednej wielkiej pasji, ponieważ ciągle poszukuję i w zależności od potrzeb, korzystam z różnych aktywności: gotuję, filcuję, biegam, czytam, sadzę rośliny… Niezmienne jednak lubię obcowanie z naturą i inspirują mnie rozmowy z ludźmi.  

Chciałabym dodać Ci odwagi, byś poznał/a i docenił/a siebie oraz zaczęła/zaczął działać korzystając z tego, co już zgromadziłaś/eś, zamiast czekać „na pomyślne wiatry”. Chciałabym zapewnić Ci przestrzeń do refleksji, na którą często brakuje czasu. Zakładam, że ta dodatkowa dawka odwagi i pewności siebie będzie wynikiem zdań, które zrealizujemy wspólnie i z sukcesem, dlatego wszystko zależy od Ciebie. 

joanna.stecyna@up.poznan.pl

Katedra Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej 

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu,  

Motto: „Jeżeli nie wiesz, dokąd chcesz iść, nie ma znaczenia, którą drogą pójdziesz ...” ~L. Carroll, Alicja w Krainie Czarów

Moje główne zainteresowania naukowe dotyczą badania możliwości wykorzystania nasion roślin oleistych (w szczególności nasion lnu) w projektowaniu produktów spożywczych oraz analizy ich składników bioaktywnych. Oceniam też wpływ różnych czynników na stabilność lipidów i wartość odżywczą żywności, a także możliwość jej wzbogacania np. w bioaktywne składniki roślinne, czy sole jodu. Ponadto chętnie spoglądam na rynek produktów spożywczych z punktu widzenia konsumentów, badając ich preferencje i zachowania wobec usług żywieniowych oraz żywności, w tym produktów o cechach prozdrowotnych.   

Obserwacja, analizowanie i rozwiazywanie problemów badawczych to również moja pasja. W laboratorium czuję się tak, jak Sherlock Holmes szukający odpowiedzi na kolejne zagadki. Ponadto uwielbiam czytać różnorodne książki – fantastyka, kryminały z kluczem oraz inne, które pozwolą mi bardziej zrozumieć otaczający mnie świat, innych ludziach i samą siebie. 

Zapraszam do współpracy w ramach zajęć tutorskich wszystkich, którzy chcieliby zagłębić się w zagadnienia dotyczące żywności i żywienia oraz spojrzeć na nie z różnych punktów widzenia. Nie tylko tych, którzy chcą w przyszłości zawodowo zajmować się technologią żywności i dietetyką, ponieważ jedzenie i wszystko co z nim związane może być punktem wyjścia do pasjonującej dyskusji na różne tematy, np. o ekologii, zwyczajach i zachowaniu ludzi, ekonomii, czy nawet aranżacji przestrzeni … Najważniejsze, abyś wykazał / wykazała zaangażowanie, pomysłowość i chęć do rozwoju.   

Bardzo chętnie popracuję również z osobami, które w ramach tutoringu akademickiego dodatkowo chciałyby uzyskać wsparcia w zakresie np. metodyk badań ankietowych, projektowana badań, wizualizacji wyników, krytycznej analizy i pisania tekstów naukowych, czy prezentacji. 

katarzyna.waszkowiak@up.poznan.pl

Katedra Fizyki i Biofizyki

Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu

Motto: „Gdy do was mówią, słuchajcie; gdy sami mówicie, mówcie krótko.” (Amir Ibu Kultum)

 

Moje zainteresowania naukowe oscylują wokół bioaktywnych składników żywności, głównie antyoksydantów oraz ich interakcji z modelowymi błonami biologicznymi. Szczególnie interesuję się technikami badawczymi dostarczającymi informacji o procesach zachodzących na poziomie molekularnym, takimi jak metody spektroskopowe i ich wykorzystanie w analizie interakcji wewnątrz- i międzycząsteczkowych w strukturach żywności.

Czas wolny spędzam na działce, na spacerze, z rodziną. Lubię gry planszowe, szachy i zagadki logiczne, w których często próbuję swoich sił razem z synem. Poza tym jestem fotografem amatorem, który uwieczniając świat, stara się osiągnąć perfekcjonizm w każdym ujęciu.

Na spotkania w ramach zajęć tutorskich zapraszam osoby zaciekawione otaczającym nas światem i zjawiskami fizycznymi w nim zachodzącymi, zarówno w makro- jak i mikroskali. Z wykształcenia jestem fizykiem i na pewno znajdziemy niejeden temat do rozmowy. A jeśli chcesz przekonać się, czy jesteś stworzona / stworzony do pracy w laboratorium, w ramach tutoringu oprócz dyskusji teoretycznych proponuję zajęcia praktyczne w laboratorium, obejmujące tematykę moich badań. Celem spotkań jest bowiem rozwój nie tylko zainteresowań, ale i umiejętności naukowych studenta.

grazyna.neunert@up.poznan.pl 

Katedra Zoologii, Pracownia Zoologii
Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

Motto: Zawsze mi się wydawało, że motta są dziwne

Moim głównym, ogólnym zagadnieniem badawczym jest wpływ zmian zachodzących w środowisku rolniczym na zamieszkujące je ptaki. W tym celu, badając populacje ptaków krajobrazu rolniczego, głównie bociana białego, badam różne aspekty ich biologii i ekologii. Moje badania koncentrują się wokół wpływu zmian w zagospodarowaniu gruntów, zmian klimatycznych, wędrówek ptaków, wykorzystaniu nowych źródeł pokarmu, wpływu zanieczyszczeń itp.

Moje pozanaukowe pasje to: podróże, birdwatching, ogrodnictwo, warzywnictwo, piwo.

Proponuję spotkania naukowe obejmujące tematykę związaną ze współczesnymi zmianami w środowisku i ich wpływem na dzikie populacje ptaków. Zachęcam do dyskusji teoretycznych oraz zajęć praktycznych (praca w terenie, laboratorium, praca analityczna). Celem spotkań jest rozwój zainteresowań i umiejętności naukowych studenta, a także rozwój umiejętności naukowej weryfikacji obserwacji i zjawisk.

marcin.tobolka@up.poznan.pl 

Katedra Fitopatologii i Nasiennictwa

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii

Motto: „Potykając się, można zajść daleko; nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.” - Goethe

Pracuję w Katedrze Fitopatologii i Nasiennictwa, w pracy naukowej koncentruję się przede wszystkim na badaniu jakości materiału siewnego oraz możliwości jej poprawy za pomocą niechemicznych metod. Ciekawym elementem mojej pracy badawczej jest ocena zdrowotności nasion. Wszystkich zachęcam do przyjrzenia się z bliska mikroskopowym grzybom zasiedlającym nasiona, które potrafią zachwycić. Uwielbiam obserwować przyrodę a zwłaszcza owady, co zaowocowało powstaniem publikacji o tematyce entomologicznej.

Poza pracą naukową interesuje się sportem, czynnie biorę udział w cyklicznych spotkaniach parkrun, które odbywają się w całej Polsce, oraz w długodystansowych zawodach biegowych. Zimą morsuję! Sport pozwala mi odkrywać siebie, a także przesuwać swoje granice. Moje top 5 wg Gallupa to empatia, elastyczność, aktywator, rozwijanie innych i rozwaga.

Zapraszam na tutoring naukowy lub naukowo-rozwojowy związany z nauką o nasionach. Wspólnie wyznaczymy cel, którym może być np. przygotowanie posteru czy prezentacji.

agnieszka.rosinska@up.poznan.pl 

Katedra Genetyki i Hodowli Roślin

Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Biotechnologii

Motto: „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy,

Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy…”

Marek Grechuta

Moje zainteresowania naukowe obejmują haploidyzację zbóż (żyta i pszenicy) z zastosowaniem różnych technik, głównie androgenezy w kulturach pylników i izolowanych mikrospor oraz na drodze eliminacji chromosomów (krzyżowanie żyto x kukurydza). W pracy badawczej skupiam się głównie na wpływie czynników abiotycznych na wydajność androgenezy w kulturach pylników oraz na genetycznym uwarunkowaniu procesu haploidyzacji zbóż. Interesuję się również zastosowaniem metod biotechnologicznych w hodowli roślin w aspekcie skracania cyklu hodowlanego.

Jestem miłośnikiem przyrody zarówno w laboratorium jak i w środowisku naturalnym. Zajmując się zawodowo genetyką roślin, równocześnie prywatnie interesują mnie takie zagadnienia jak społeczny odbiór biotechnologii – szczególnie roślin GMO, eugenika i bezpieczeństwo danych genetycznych.          Prywatnie jestem „molem książkowym”, którego relaksują podróże. Czytam głównie literaturę związaną z historią II Wojny Światowej, reportaże i biografie. Lubię też popularyzację nauki – chętnie biorę udział w festiwalach nauki, nocach naukowców itp. wydarzeniach mających na celu przybliżenie biotechnologii roślin odbiorcom nie związanym z nauką.

Cenię sobie kontakt ze studentami, szczególnie tymi którzy mają swoje pasje. Osobom zainteresowanym tutoringiem chciałabym przekazać swoją fascynację naukami biologicznymi – genetyką roślin oraz umożliwić poszerzenie własnych zainteresowań z zakresu genetyki i kultur tkankowych roślin i pokazać możliwości wykorzystania tej wiedzy w przyszłości.

sylwia.mikolajczyk@up.poznan.pl

Katedra Finansów i Rachunkowości

Wydział Ekonomiczny

Motto: "Błąd to tylko dowód na to, że próbujesz" – Ernest Hemingway

Moje badania naukowe skoncentrowane są w zakresie finansów jednostek samorządu terytorialnego (JST), w tym w zakresie bezpieczeństwa i stabilności finansowej. W ostatnich latach moja uwaga skoncentrowana jest także na finansowych aspektach transformacji energetycznej polskiej gospodarki i roli JST w tym zakresie. Moimi dodatkowymi nurtami badawczymi są  sytuacja finansowa, warunki i poziom życia gospodarstw domowych, a także wykorzystanie metod ilościowych w ekonomii i finansach.

Wolne chwile spędzam z rodziną, w szczególności na długich spacerach z moimi pociechami. Uwielbiam kawę, a bez słodyczy nie umiem żyć.

Prowadzony przeze mnie cykl spotkań tutorskich obejmuje tutoring akademicki, rozwojowy, bądź ich połączenie. Skierowany jest on na pracę w takich obszarach, jak umiejętności samodzielnego myślenia, odkrywanie mocnych stron, nakreślania i osiągania celów, autoprezentacji, a także w zakresie twoich zainteresowań i pasji, ale nie tylko… To, w którą stronę pójdziemy i jakie cele zrealizujemy wyniknie z Twoich potrzeb. Porozmawiajmy! Być może to będzie początek czegoś wartościowego?

agnieszka.kozera@up.poznan.pl